Werken als internationaal chauffeur: hoe is dat?

Blog

Internationaal rijden klinkt voor sommige chauffeurs als “meer vrijheid”. Voor anderen klinkt het vooral als “lang van huis”. Allebei kan waar zijn. Daarom leggen we hieronder rustig uit hoe het werk er meestal uitziet, wat het betekent voor jouw week, en voor wie het wel of juist niet prettig is. Zodat je vooraf weet waar je aan toe bent.

Wat houdt internationaal rijden in?

Als internationaal chauffeur rijd je ritten buiten Nederland. Je vervoert lading naar landen zoals België, Duitsland of Frankrijk, en soms rijd je verder Europa in. Het grote verschil met regionaal werk is simpel: je bent niet elke dag thuis.

Bij dagritten eindigt je werkdag vaak op het terrein van je werkgever of thuis. Bij internationaal werk eindigt je werkdag meestal op een parkeerplaats of truckparking onderweg. Dat is even wennen als je nu vooral distributie of regionaal werk doet.

Veel chauffeurs denken aan internationaal werk omdat ze minder stops willen dan distributie, omdat ze graag langere stukken rijden of omdat ze toe zijn aan een andere werkweek. Tegelijk is twijfelen heel normaal. Want de vraag is niet alleen: “kan ik dit werk?” maar vooral: “past dit bij mijn leven?”

Om dat goed te kunnen inschatten, helpt het om het verschil te snappen met andere soorten transport:

  • Distributiechauffeur: veel stops per dag, tempo ligt hoog, vaak elke avond thuis. Je bent veel bezig met laden/lossen en wachten bij docks.
  • Container chauffeur: minder stops, maar wel werken met tijdsloten op terminals. Je planning moet kloppen, en je werkt veel rond havens.
  • LZV-chauffeur: je rijdt met een extra lang voertuig (Lange Zware Voertuigen) en dat is meestal binnen Nederland. Routes zijn vaak vast en je bent meestal gewoon thuis.
  • Internationaal chauffeur: vaak minder stops dan distributie, maar je bent wel meerdere dagen onderweg. Je week draait meer om onderweg zijn en slim plannen.

Met wat voor combinatie rijd je?

Internationale chauffeurs rijden meestal met een trekker en oplegger. Vaak is dat een tautliner, soms een koeltrailer. Welke trailer het is, hangt af van het bedrijf en de lading.

Belangrijk om te weten: internationaal rijden betekent niet automatisch “zwaarder rijden” dan in Nederland. Het verschil zit vaker in de situatie. Je rijdt meer lange stukken snelweg en je bent langer achter elkaar onderweg. Dat betekent dat je:

  • langer geconcentreerd moet blijven
  • vaker in een ander land rijdt met andere regels
  • onderweg je pauzes en stops beter moet plannen

Je hoeft geen wandelende verkeersgids te zijn, maar je moet wel rustig blijven als iets anders loopt dan je gewend bent. Je kunt niet altijd “even terug naar de zaak” als er iets onduidelijk is. Dat betekent dat je wat zelfstandiger moet werken.

Voor veel chauffeurs is dit juist prettig, omdat je minder gejaagd bent dan bij werk met veel adressen. Je rijdt meer door. Maar je moet wel kunnen omgaan met een werkweek die anders voelt.

Hoe ziet een werkweek eruit?

Chauffeurs lezen het liefst concreet, dus laten we het praktisch maken. Een internationale week kan er op verschillende manieren uitzien. Dit zijn de varianten die je in Nederland vaak ziet:

1) Vaste heen-en-weer rit (bijvoorbeeld NL–DE–NL)

Je laadt in Nederland, rijdt naar Duitsland, lost en komt terug. Soms zit je 1 tot 2 nachten weg, soms ben je na één nacht alweer terug. Dit voelt voor veel chauffeurs als een “tussenstap” vanuit regionaal werk.

2) Meerdere losadressen in één of meer landen

Je rijdt bijvoorbeeld Nederland → België → Frankrijk → terug. Je bent dan meestal meerdere dagen onderweg. Je planning kan strakker zijn en je hebt vaker te maken met wachttijden bij klanten.

3) Rondrijden met wisselende opdrachten

Je start met een rit, maar je krijgt onderweg nieuwe adressen door. Dit komt voor bij sommige opdrachtgevers. Dat vraagt meer flexibiliteit, omdat je week minder voorspelbaar is.

Wat al deze weken gemeen hebben: je werkdag eindigt niet thuis. Je eindigt vaak op een parkeerplek. Dat betekent dat je tijdens je dag al bezig bent met de vraag: waar stop ik straks, en red ik dat met mijn rij- en rusttijden?

Rij- en rusttijden zijn Europese regels die bepalen hoe lang je maximaal mag rijden en wanneer je pauze en rust moet nemen. Dat is er voor veiligheid. In internationaal werk merk je het extra, omdat je weekplanning hier direct van afhangt.

Veel chauffeurs die overstappen van regionaal naar internationaal zeggen achteraf: “rijden kan ik wel, maar je week loopt gewoon anders.” Dat is precies wat je vooraf moet weten.

Overnachten onderweg: hoe werkt dat?

Als internationaal chauffeur slaap je vaak een paar nachten per week in de truck. De meeste trekkers zijn daarop ingericht met een slaapcabine. Hoe dat voelt, verschilt per persoon. Sommige chauffeurs vinden het prima omdat je na het rijden je eigen plek hebt en even rust krijgt. Anderen moeten er echt aan wennen, vooral als ze thuis gewend zijn aan vaste routines.

In de praktijk betekent overnachten onderweg dat je zelf moet regelen:

  • waar je veilig kunt staan
  • of er een toilet en douche is
  • hoe je eet (mee, onderweg kopen, of iets warms bij een parking)
  • hoe laat je stopt (op tijd een plek vinden scheelt gedoe)

En dit is de realiteit: goede parkeerplekken kunnen vol zijn, vooral doordeweeks op drukke routes. Dat betekent dat “ik zie wel waar ik eindig” niet altijd handig is. Voor veel chauffeurs werkt het beter om halverwege de dag al een beetje vooruit te kijken: waar wil ik ongeveer eindigen, en wat zijn mijn opties als het vol is?

Dat klinkt misschien als extra gedoe, maar als je het eenmaal in je systeem hebt, geeft het juist rust.

Hoe zwaar is het werk?

Fysiek is internationaal rijden vaak minder zwaar dan distributie, omdat je meestal niet de hele dag aan het lossen bent. Je rijdt meer, en je stopt minder vaak. Tegelijk zit je wel veel. Dat merk je in je lijf, zeker als je net begint. Even bewegen tijdens pauzes en goed drinken helpt echt.

Mentaal kan het werk zwaarder zijn dan chauffeurs vooraf verwachten. Niet omdat het ingewikkeld moet zijn, maar omdat je langer van huis bent en onderweg meer zelf moet oplossen. Denk aan:

  • files en vertraging bij klanten
  • wachttijd bij laden/lossen
  • parkeerplekken die vol zijn
  • een planning die moet passen binnen rij- en rusttijden

Dat vraagt om rustig blijven. Als jij bij vertraging meteen stress krijgt, kan internationaal werk zwaar voelen. Als jij nuchter blijft en denkt: “oké, wat is nu de beste volgende stap?”, dan past het vaak beter.

En dan is er nog iets simpels maar belangrijks: je mist thuis dingen. Niet elke week, maar vaker dan bij dagritten. Voor de één is dat oké. Voor de ander is dat de reden om het niet te doen. Dat is geen zwakte, dat is gewoon eerlijk.

Arbeidsmarkt in Nederland

In Nederland is er vraag naar internationale chauffeurs met rijbewijs CE. Veel bedrijven rijden vaste routes op Duitsland, België en Frankrijk. Sommige bedrijven rijden verder Europa in. De vorm van het werk verschilt per werkgever. Daarom is het belangrijk dat je vooraf duidelijkheid krijgt over je rittenpatroon. In de praktijk zie je vaak:

  • vaste weekritten (dezelfde landen/klanten)
  • doordeweeks weg, weekend thuis (komt veel voor, maar niet overal)
  • langer weg (bijvoorbeeld 2 weken op, 1 week af)

Het belangrijkste is niet “wat is er mogelijk?”, maar: wat past bij jou, en wat is goed te combineren met thuis?

Wat heb je nodig?

De basis is:

  • Rijbewijs CE
  • Code 95: dit is verplicht voor beroepschauffeurs. Je volgt nascholing om vakbekwaam te blijven.

Daarnaast helpt het als je:

  • netjes werkt met rij- en rusttijden (dit bepaalt je week)
  • een beetje Engels of Duits begrijpt voor simpele situaties (papieren, tekenen, wachten)
  • zelfstandig kunt werken en rustig blijft als iets anders loopt

Internationaal werk vraagt niet om stoer zijn. Het vraagt om betrouwbaar zijn en overzicht houden.

Voor wie past dit werk wel / niet?

Past goed bij je als je:

  • graag langere stukken rijdt en minder stops prettig vindt
  • rustig blijft als het onderweg anders loopt dan gepland
  • het oké vindt om een paar nachten per week van huis te zijn
  • zelfstandig kunt werken en zelf je dag kunt indelen
  • structuur fijn vindt in rij- en rusttijden en planning

Minder passend als je:

  • het lastig vindt om van huis te zijn, ook als het “maar” 2 nachten is
  • snel stress krijgt van wachttijden, files of wijzigingen
  • thuis veel vaste routines hebt waar je niet makkelijk van afwijkt
  • veel behoefte hebt aan mensen om je heen onderweg

Sommige chauffeurs denken: “internationaal is vrijheid.” Maar vrijheid voelt pas fijn als je ook de verantwoordelijkheid van onderweg zijn prettig vindt.

Werken via Flex-in

Als je internationaal wilt rijden, moet het vooraf goed geregeld zijn. Jij moet weten hoe je week eruitziet, wanneer je thuis bent en wat je kunt verwachten onderweg. Wij vinden het niet normaal als je dat pas ontdekt terwijl je al onderweg bent. Wat jij merkt als je via een uitzendbureau als Flex-in als vrachtwagenchauffeur werkt:

  • je hebt een vast aanspreekpunt
  • we bespreken vooraf hoe je week eruitziet (hoe vaak weg, wanneer thuis)
  • we leggen uit of het vaste routes zijn of wisselend werk
  • we kijken samen wat bij je past (bijvoorbeeld 1–2 nachten weg of juist langer)
  • als er onderweg iets misgaat, wil je iemand kunnen bereiken die het serieus neemt

Geen mooie verhalen. Gewoon duidelijke afspraken, zodat jij je werk normaal kunt doen.

Werken als internationaal chauffeur via Flex-in

Denk je na over werken als internationaal chauffeur, maar wil je eerst weten hoe jouw week er dan echt uitziet? Bekijk ons aanbod met CE chauffeur vacatures. Of stuur gerust een bericht of kijk naar de mogelijkheden. Dan bespreken we het rustig en eerlijk, zodat jij kunt kiezen wat bij je past. Geen druk, gewoon duidelijkheid.